NA CZYM POLEGA LASEROWA KOREKCJA WAD WZROKU

Zabieg laserowej korekcji wady wzroku ma na celu zlikwidowanie wady wzroku , tak aby uwolnić pacjenta od konieczności noszenia okularów i soczewek kontaktowych. Zabieg polega na precyzyjnym, laserowym wymodelowaniu kształtu rogówki, tak aby obraz otaczającego świata był ogniskowany dokładnie na siatkówce. Stosowane przez nas nowoczesne lasery excimerowy i femtosekundowy pozwalają na skorygowanie krótkowzroczności , nadwzroczności, astygmatyzmu a także starczowzorczności.

ZAKRES KORYGOWANYCH WAD

Zakres możliwej korekcji uzależniony jest od indywidualnych parametrów anatomicznych każdego oka. Możliwość korekcji wady oceniana jest zawsze indywidualnie podczas szczegółowego badania kwalifikacyjnego. Średni zakres korekcji laserowej to :

  • Krótkowzroczność do -10,0D

  • Nadwzroczność do +5,0D

  • Astygmatyzm do 5,0D

Przy wadach przekraczających powyższe wartości , lub uwarunkowaniach anatomicznych uniemożliwiających korekcję laserową w naszym ośrodku oferujemy alternatywne metody korekcji wad wzroku  jak wszczepianie soczewek fakijnych przednio i tylnokomorowych, refrakcyjna wymiana soczewki.

METODY KOREKCJI LASEROWEJ

Metody laserowej korekcji wady wzroku dzielimy na powierzchowne , warstwowe i mikrosoczewkowe. Metody powierzchowne PRK i EBK polegają na usunięciu nabłonka rogówki i następnie wymodelowaniu powierzchni rogówki celem korekcji wady wzroku, nabłonek musi się zregenerować, co trwa około 2 doby , po tym czasie ostrość wzroku zaczyna się stabilizować. Metody warstwowe – złotym standardem jest stosowany w naszym ośrodku Femto LASIK polegający na delikatnym wypreparowaniu płatka rogówki grubości około 100- 120 mikrometrów , następnie płatek zostaje podniesiony i wykonuje się korekcję wady – modulację kształtu rogówki laserem excimerowym. Po uzyskaniu pożądanego kształtu płatek rogówki wraca na swoje miejsce. Po zabiegu FemtoLASIK praktycznie nie ma dolegliwości bólowych i użyteczne widzenie mamy już kilka godzin po zabiegu.

Metody mikrosoczewkowe polegają na wypreparowaniu w środku rogówki tzw. lentikuli czyli cieniutkiego dysku tkanki  , którego wielkość i kształt zależy od wielkości i rodzaju wady. Wypreparowana lentikula jest usuwana przez maleńkie ok 3-4 mm nacięcie w rogówce. Uzyskanie ostrego widzenia następuje zwykle w 1-2 dobie po zabiegu.

KWALIFIKACJA DO KOREKCJI LASEROWEJ

Aby mieć pewność że zabieg będzie bezpieczny dla pacjenta oraz celem oceny szans na pełną korekcje wady niezbędne jest gruntowne przebadanie stanu oczu , a także zebranie informacji o ogólnym stanie  zdrowia pacjenta. Badanie kwalifikacyjne obejmuje szereg badań , oceniających wadę wzroku , budowę, grubość i kształt rogówki, stan soczewki siatkówki i nerwu wzrokowego. Zawsze badanie to wymaga zakropienia kropli rozszerzających źrenicę i wyłączających akomodację . Około 2-3 godziny po zakropieniu tych kropli ostrość widzenie jest pogorszona należy wiec przygotować się aby móc pozostać w naszej placówce do powrotu normalnego widzenia , lub zabrania ze sobą kierowcy.  Osoby noszące soczewki kontaktowe miękkie powinny zdjąć je na ok 5-7 dni przed badaniem kwalifikacyjnym, w przypadku soczewek twardych lub ortokorekcyjnych powinno to być  4 tygodnie przed badaniem, czasami wymagane jest kilkakrotne badanie topografii rogówki w tych przypadkach i przerwa ta może się jeszcze wydłużyć.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU

Na 3 dni przed zabiegiem należy zdjąć soczewki kontaktowe miękkie jeśli z takowych korzystamy, soczewki twarde wymagają co najmniej 4 tygodniowej przerwy przed wykonaniem zabiegu. Należy być w dobrej formie ogólnej, infekcje ogólne , szczególnie z towarzyszącą gorączką i wymagające stosowania antybiotykoterapii wymagają odroczenia zabiegu. Zaleca się nie stosować makijażu na 24 godziny przed zabiegiem, zalecany jest staranny demakijaż oczu 1 dzień przed zabiegiem. W dniu zabiegu nie zaleca się picia alkoholu, napojów energetycznych i dużych ilości kawy. Należy zabrać ze sobą wygodne luźne ubranie na czas zabiegu, w przypadku braku zapewniamy ubrania jednorazowe.

JAK PRZEBIEGA ZABIEG LASEROWEJ KOREKCJI WZROKU

Zabieg wykonywany jest na sali zabiegowej, w znieczuleniu miejscowym – kroplowym, czas trwania zabiegu to średnio około 20 minut, czas pracy lasera to około 20 sekund. Zabieg odbywa się w pozycji leżącej, powieki podtrzymywane są specjalną delikatną rozwórką , tak że pacjent nie musi obawiać się , że oko zamknie się odruchowo podczas zabiegu. W czasie zabiegu pacjent nie odczuwa bólu, może być odczuwalne podawanie kropli do oka , delikatny dotyk,  pacjent jest proszony o obserwowanie pulsującego punktu świetlnego co pomaga mu utrzymać oko w stabilnej pozycji. Po zabiegu wychodzi z Sali bez opatrunku na oku i od razu jest w stanie widzieć otoczenie w stopniu wystarczającym do komfortowego poruszania się w otoczeniu , natomiast obraz jest po zabiegu lekko zamglony, dlatego bezpieczne prowadzenie pojazdu w  dniu operacji jest niemożliwe.

JAK PRZEBIEGA REHABILITACJA PO LASEROWEJ KOREKCJI WAD WZROKU

Bezpośrednio po zabiegu obraz niezależnie od techniki operacyjnej jest zamazany, dlatego nie zaleca się prowadzić pojazdów w dniu zabiegu. Mo ze być odczuwalny dyskomfort , uczucie ciała obcego pod powiekami, łzawienie, światłowstręt. W przypadku metod warstwowych  ( FemtoLASIK) i mikrosoczewowych dolegliwości te są słabo nasilone i krótkotrwałe. Po zabiegach powierzchownych dolegliwości są silniejsze i trwają 2-3 dni. Po zabiegach warstwowych nie zakłada się soczewki kontaktowej lub zakłada się ją na 1 dzień , po zabiegu powierzchownym na 3-7 dni.

W pierwszych dniach po zabiegu należy unikać pocierania oczu, ograniczyć pracę wzrokową , częściej odpoczywać przy czytaniu lub korzystaniu z komputera, zakładać okulary przeciwsłoneczne w przypadku światłowstrętu . Unikać przez 4 tygodnie pomieszczeń zadymionych, osób z cechami aktywnej infekcji, zrezygnować z kąpieli w basenach i sauny na około 4 tygodnie, i przez około 2 tygodnie ograniczyć wysiłek fizyczny. Około 2 tygodnie konieczne będzie zrezygnowanie z makijażu oczu.

Ważnym elementem rehabilitacji jest systematyczne i zgodne z zaleceniami lekarza stosowanie kropli pooperacyjnych.

Cennik Laserowa Korekcja Wad Wzroku

Kwalifikacja do laserowej korekcji wady wzroku: 350,-

PRK: 3 800,-

EBK: 3 900,-

FemtoLASIK: 4 900,-

PresbyMax ( Laserowa korekcja starczowzroczności): 5 500,-

PTK – terapeutyczna fotokeratektomia leczenie schorzeń rogówki: 3 800,-

Nasi lekarze

Krzysztof Ochalik

Dr n. med Krzysztof Ochalik

Dr n. med. Beata Bubała - Stachowicz

Dr n. med. Beata Bubała – Stachowicz

Recepcja Ochaliczówka

Recepcja psychiatria
i psychoterapia

+48 518 041 005
+48 574 974 407

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek

8.00 – 20.00

OFERUJEMY

Wysoką jakość świadczonych usług medycznych

Kompleksową opiekę nad pacjentem.

Łatwy dostęp do usług medycznych – dostępność terminów

Specjalistyczne wsparcie w terapii podstawowej